Pobicie w Grajewie

Prokuratura Rejonowa w Grajewie wszczęła śledztwa w sprawie pobicia w dniu 16 lipca 2020 roku w Grajewie Damiana G. przez trzech sprawców, którzy działając wspólnie i w porozumieniu, po uprzednim zadawaniu pokrzywdzonemu uderzeń rękoma, spowodowali u niego obrażenia ciała w postaci złamania kości ciemieniowej i skroniowej po stronie lewej, dużego krwiaka nadtwardówkowego okolicy lewej półkuli mózgu, wybroczyn wewnątrz lewego płatu skroniowego, które to obrażenia organizmu stanowiły ciężki uszczerbek na zdrowiu.
W toku śledztwa ustalono, iż przedmiotowego czynu dopuścili się 20-letni Kamil K., 21-letni Krystian S i poszukiwany Dawid K. Prokurator dwóm pierwszym mężczyznom przedstawił zarzut pobicia, przyjmując, iż był to występek o charakterze chuligańskim, w wyniku którego pokrzywdzony Damian G. doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia wskazując, że zostali sprowokowani przez pokrzywdzonego, który znajdował się w stanie nietrzeźwości i próbował uderzyć jednego z nich. Obaj wzięli udział w eksperymencie procesowym na miejscu zdarzenia. W trakcie postępowania zabezpieczono zapis wizualny z miejsca pobicia.
Wobec powyższego prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, z uwagi na grożącą sprawcom surową karę oraz obawę utrudniania postępowania przygotowawczego, szczególnie, że poszukiwany jest trzeci sprawca pobicia Dawid K. Sąd nie uwzględnił wniosków prokuratora i zastosował wobec Kamila K. i Krystiana Ś. poręczenie majątkowe w kwocie po 10.000 złotych płatne w terminie 3 dni, dozory Policji połączone z obowiązkiem stawiennictwa dwa razy w tygodniu w KPP w Grajewie i zakazami kontaktu oraz zbliżania się do pokrzywdzonego, świadków i współpodejrzanego na odległość mniejszą niż 10 metrów. Ponadto Sąd orzekł zakazy opuszczania kraju.