ZNISZCZENIE MIENIA POPRZEZ PODPALENIE BUDYNKU MIESZKALNEGO

Prokuratura Rejonowa w Wysokiem Mazowieckiem wszczęła śledztwa w sprawie zniszczenia mienia poprzez podpalenie drewnianego budynku mieszkalnego przez nietrzeźwego sprawcę, który nie zachował środków ostrożności, zasnął na tarasie domu z niedopałkiem papierosa, a następnie upuścił go na podest drewnianej werandy powodując pożar, który swoim zasięgiem objął cały dom, w wyniku czego doszło do całkowitego spalenie się budynku wraz ze znajdującym się wewnątrz wyposażeniem, co spowodowało straty na łączną kwotę około 350 000 złotych.

W toku postępowania ustalono, iż przedmiotowego czynu dopuścił się 54-letni Józef H. W trakcie zdarzenia pokrzywdzona Beata Z. i jej dzieci przebywali poza domem. Zniszczeniu uległ cały budynek mieszkalny, który kilka lat temu został wyremontowany w ramach programu Telewizji Polsat “Nasz Nowy Dom”. Budynek był ubezpieczony na kwotę 350 000 złotych. Z materiałów wynikało, że podejrzany przyszedł pod drzwi domu pokrzywdzonej, a następnie położył się na wersalce z zapalonym papierosem. Gdy się obudził zobaczył ogień i uciekł, a następnie dom spalił się pomimo podjętej przez straż pożarną akcji gaśniczej. Na miejscu zdarzenia dokonano oględzin z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa, który w sporządzonej opinii wskazał, że największe ślady wypalenia były od strony drzwi wejściowych do domu znajdujących się na tarasie. Ponadto wskazał, iż pożar nie zagrażał życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

W oparciu o powyższe prokurator przedstawił mężczyźnie zarzut zniszczenia mienia poprzez podpalenie drewnianego budynku mieszkalnego przyjmując, że pod nieobecność domowników, będąc pod wpływem alkoholu, wszedł na teren posesji położonej w miejscowości Antonin, a następnie z uwagi na fakt, że dom był zamknięty, położył się na wersalce znajdującej się na tarasie, będącym częścią domu, z zapalonym papierosem w ręku i zasnął, zaś papieros w wyniku niezachowania środków ostrożności spadł na podest drewnianego tarasu powodując pożar, który swoim zasięgiem objął cały dom powodując jego całkowite spalenie wraz ze znajdującym się wewnątrz wyposażeniem, co spowodowało straty na łączną kwotę około 350 000 złotych na szkodę Beaty Z. Ponadto materiał zebrany w toku przedmiotowego śledztwa pozwolił przedstawić Józefowi H. trzy dodatkowe zarzuty zniszczenia mienia poprzez wybicie za pomocą kostki brukowej przedniej szyby w pojeździe marki Citroen Berlingo, kierowania gróźb karalnych pozbawienia życia i podpalenia zabudowań mieszkalnych oraz usiłował dokonania kradzieży z włamaniem do metalowej kasetki zamykanej na klucz znajdującej się w szufladzie lady sprzedażowej lokalu gastronomicznego. Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia wskazując, że nie pamięta dokładnie przebiegu zdarzeń, gdyż w tym okresie nadużywał alkoholu.

Podejrzany był znany pokrzywdzonej, ponieważ pomagał jej przy pracach przydomowych. Mężczyzna był w przeszłości karany m.in. za sprowadzenie zdarzenia powszechnego w postaci pożaru oraz groźby karalne. Odbył karę 11 lat pozbawienia wolności.

Wobec powyższego prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, z uwagi na grożącą sprawcy surową karę oraz uprzednią karalność. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował wobec Józefa H. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.